Barbara Łodyńska (1916-1981)
Odznaczenia:
|
Barbara Łodyńska urodziła się 29.08.1916 r. w Łasku w województwie łódzkim. Jej rodzice Jan i Weronika z domu Bem mieli czworo dzieci. Najmłodszą była Barbara. Ojciec był szewcem, zmarł gdy Basia miała zaledwie dwa lata. W 1925 r. przyjechała z matką do Warszawy i została umieszczona w Bursie im. St. Staniszewskiego przy ul. Koszykowej 3. W Warszawie ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Państwową Szkołę Handlową [1936]. W 1937 roku uczęszczała na roczny kurs dla Sióstr Pogotowia Sanitarnego PCK, ukończyła go z wynikiem bardzo dobrym. Podjęła pracę w Instytucie Chirurgii Urazowej przy ul. 6-go Sierpnia 37 (obecnie Nowowiejska) w Oddziale Neurochirurgicznym. Oddział ten powstał w 1935r. dzięki staraniom Prof. Orzechowskiego i młodego wówczas lekarza Jerzego Choróbskiego stypendysty m.in. Fundacji Rockefellera. Dzięki szkoleniom w amerykańskich i kanadyjskich klinikach uzyskał specjalizację z neurochirurgii, brał udział w badaniach nad padaczką. Pielęgniarką operacyjną oraz oddziałową była Janina Dukielska, pierwsza pielęgniarka neurochirurgiczna w Polsce. Na początku marca 1939 r. oddział został przeniesiony do Szpitala Dzieciątka Jezus. Dysponował dwudziestoma łóżkami i własną salą operacyjną. W tym czasie Barbara Łodyńska została zatrudniona w Szpitalu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Czerniakowskiej 231, a w 1940 r. ponownie podjęła pracę w Oddziale Neurochirurgii w Szpitalu Dzieciątka Jezus jako pielęgniarka opatrunkowa i operacyjna. Powstanie Warszawskie zastało Ją w pracy. Szpital był również polem walki. Niezwykle ofiarnie poświęcała się pracy, wśród chorych spędzała całe dnie i noce. Była jednocześnie pielęgniarką, salową a często i lekarzem ( gdy trzeba było szybko podejmować decyzję dotyczącą postępowania leczniczego). Z narażeniem życia przekradała się na Pola Mokotowskie, aby przynieść chorym owoce i warzywa. Wielu powstańcom zakładała fikcyjne opatrunki gipsowe chroniąc ich przed rozstrzelaniem czy wywózką do obozu. Żyła w ciągłym zagrożeniu utraty wolności.
,,Rok 1944 połączył losy oddziału z tragedią miasta i Powstaniem Warszawskim, ostatni zapis w księdze oddziałowej zanotowano 31 lipca 1944. Lekarze pracowali w prowizorycznych szpitalach pow ocalał stańczych. W oddziale z personelu fachowego została pielęgniarka Barbara Łodyńska, która w miarę swoich możliwości opiekowała się przywożonymi rannymi, zabiegała o ich wyżywienie, broniła przed ewentualną egzekucją, a ponadto dbała o jakże cenny sprzęt, który mógł być w każdej chwili zabrany. Życiorys tej dzielnej osoby jest w aktach Kliniki. Po upadku powstania nastąpiła ewakuacja szpitala. Pani Łodyńskiej i Panu Świniarskiemu zawdzięczamy, że zarówno sprzęt, instrumentarium, jak i archiwum oddziału zostało wywiezione i zabezpieczone.” Jerzy Bidziński, Andrzej Marchel Katedra i Klinika Neurochirurgii
Po wyzwoleniu Warszawy, dzięki uratowaniu instrumentarium i sprzętu oraz archiwum, które przewieziono z Piastowa, można było rozpocząć działalność oddziału. Warunki były bardzo trudne, ocalały budynek miał uszkodzony dach, powybijane szyby i zdewastowane wnętrze. Do pracy zgłosił się cały personel lekarski i pielęgniarski oraz salowy Józef Świniarski. Klinikę na czas remontu w 1947 roku, przeniesiono do Szpitala Przemienienia Pańskiego. Prof. Choróbski z zespołem pozostali tam przez kilka lat. W 1951 r. Klinika wróciła do Szpitala Dzieciątka Jezus do nowego budynku.
Po zakończeniu wojny Barbara starała się o uzyskanie dyplomu pielęgniarki. Było to możliwe dopiero w 1948 r. Po ukończeniu kursu organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia (II kurs) uzyskała dyplom pielęgniarki. Całe życie zawodowe złączyła z neurochirurgią, brała udział w skomplikowanych operacjach. Przeniesienie Kliniki do nowego szpitala przy ul. Banacha, powierzono Barbarze Łodyńskiej (31 sierpnia 1975 r) . Dzięki jej zdolnościom organizacyjnym przerwa w działalności operacyjnej trwała tylko jeden dzień.
Barbara miała bardzo duże doświadczenie zawodowe. Powierzono Jej funkcję instruktorki uczennic szkół pielęgniarstwa. Wyszkoliła bardzo dużą grupę pielęgniarek instrumentariuszek neurochirurgicznych z całej Polski. Posiadała wiele zalet a najcenniejszą było zamiłowanie do pracy. Była ceniona przez kierownictwo za wyjątkową troskliwość o chorego. Chętnie przyjmowała na siebie dodatkowe zadania i obowiązki.
Zmarła 4.10.1981 r. w Klinice, której oddała całe serce.
Opracowała Grażyna Gierczak
na podstawie materiałów zgromadzonych w CAPP oraz zdjęć przekazanych przez Danutę Falińską koleżankę Barbary Łodyńskiej.