Genowefa Kułakowska 1901 - 1979

Odznaczenia

  • Krzyż Walecznych
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Brązowy Medal Zasłużonych na Polu Chwały
  • Medal za Warszawę
  • Medal Zwycięstwa i Wolności
  • Odznaka Grunwaldu
  • Krzyż Walecznych
  • Złota Odznaka Honorowa Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Radzieckiej


W chwili wybuchu II Wojny Światowej Genowefa Kułakowska pracowała jako pielęgniarka w Wojskowym Szpitalu Okręgowym przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie. Kiedy 10.IX.1939 szpital został zbombardowany, wzięła udział w ratowaniu i przenoszeniu rannych. Po ewakuacji szpitala do gmachu Uniwersytetu Warszawskiego pracowała na bloku 1-szym jako instrumentariuszka. W późniejszych latach okupacji, działała w punkcie wojennym. Wstrząsające są jej wspomnienia z przyjmowania transportów dzieci Zamojszczyzny.

Oto fragment:

"Po zakończeniu pracy na Dworcu Zachodnim udaję się na ul. Złotą róg Żelaznej, gdzie w obszernym budynku znajdują się dzieci lat 5. Przywożone w samochodach ciężarowych, krytych plandeką są kładzione jedno obok drugiego w ogromnej ciasnocie i ścisku. Dzieci te mają odmrożone rączki i nóżki, są wychudzone, wylęknione, krzyczą "mamo". Kiedy wracam tam po 2 dniach zastaję sale puste, dzieci w większości poumierały, a osoba obsługująca salę oznajmiła, że zaraz przybędą następne transporty".

W czasie Powstania Warszawskiego Genowefa Kułakowska brała czynny udział w ratowaniu rannych żołnierzy i ludności cywilnej. Z narażeniem życia czołgając się pod obstrzałem kul, zakładała opatrunki. Zbierała żywność i bieliznę dla rannych. Przekradając się przez barykady ratuwała niemowlęta i dzieci starsze od śmierci głodowej, donosząc im zdobyte racje żywności.

Po wojnie zgłosiła się ochotniczo do Ludowego Wojska Polskiego i pracowała w Ambulatorium Sztabu Generalnego w Warszawie, a później w departamencie służby zdrowia MON.

Źródło: Materiały archiwalne CAPP

 

 

Zaświadczenie o pracy
Zaświadczenie o pracy Rozkaz wyjazdu Relacja z działalności
w szpitalu polowym, 1945r.
Zaświadczenie o pracy

 

Dyplom nadania
Medalu
Zwycięstwa i Wolności
Oświadczenie
Antoniego Fiszki
Rozkaz wyjazdu Różne dokumenty

 

Zdjęcia z albumu Archiwum Komisji Historycznej Nauczycieli Medycznego Studium im. Pielęgniarek Warszawy obecnie w CAAP

 

Zdjęcia z albumu Archiwum Komisji Historycznej Nauczycieli Medycznego Studium im. Pielęgniarek Warszawy obecnie w CAAP