Matka Władysława Kuroczycka  1910 - 1995

 

Dyrektorka Szkoły Pielęgniarstwa w Warszawie przy ul. Wilczej 9

Urodziła się 28 lutego 1910 r. w majątku Białogórna k. Nowogródka powiat Baranowicze, córka Wincentego i Heleny z domu Wysockiej, (na podstawie wyciągu z ksiąg metrykalnych Dworzeckiego Rzymsko-Katolickiego Kościoła nr 87, str.17). Zawód ojca: oficjalista – buchalter; matka- przy mężu.

Zmarła w Warszawie przy ul. Wilcza 7 w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących dnia 22 grudnia 1995 r. w wieku 86 lat. Pogrzeb odbył się 27 grudnia na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Wykształcenie:

-  7 klas Szkoły Powszechnej w Słonimie 1924r.

- matura w Prywatnym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim SS. Niepokalanek im. Matki Marceliny   Darowskiej – Słonim 1929 r.

- dyplom pielęgniarki po ukończenie Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa w Warszawie przy ul. Koszykowej 78 , 17 maja 1941 r.

została zarejestrowana w Izbie Lekarskiej Warszawsko-Białostockiej od 1 października

1942 r., w rubryce zawód wpisane: pielęgniarka ( nr Legitymacji 4343)

Praca zawodowa:

Po wstąpieniu do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących 17 września 1934 r. rozpoczęła pracę jako nauczycielka.

W latach 1941-1942 pracowała w Lecznicy Zgromadzenia (potem Lecznica Rządowa) w Warszawie przy ul. Emilii Plater jako oddziałowa i instruktorka pielęgniarek.

W latach 1942-1946 pełniła funkcję sekretarki w Zarządzie Zgromadzenia. Następnie mianowana została mistrzynią nowicjatu w Kozienicach.

W związku z planowanym przez Zgromadzenie otwarciem Szkoły Pielęgniarstwa w Warszawie przy ul. Wilczej 9, władze Zgromadzenia zleciły s. Władysławie  organizację tejże Szkoły, w której w latach 1947-49 pełniła funkcję Dyrektora.

Po upaństwowieniu Szkoły w 1949 r. s. Władysława złożyła rezygnację z funkcji Dyrektora.

Z polecenia Przełożonej Generalnej wróciła do Kozienic, gdzie kontynuowała prace w nowicjacie na stanowisku mistrzyni do 1952 r. W tymże roku została wybrana na zastępczynię Przełożonej Generalnej, a po 6-ciu latach Kapituła wybrała s. Władysławę na Przełożoną Generalną. Funkcję tę sprawowała do 1970 r.

Matka Władysława Kuroczycka pisała o sobie:

„Po ukończeniu Szkoły Pielęgniarstwa w maju 1941 r. – przez kilka miesięcy pracowałam w Lecznicy przy ul. Hożej 80 w Warszawie. Następnie, do wybuchu Powstania Warszawskiego, pełniłam różne funkcje administracyjne jako członkini Zgromadzenia SS. Franciszkanek od Cierpiących.

W czasie Powstania Warszawskiego pracowałam w szpitalu dla rannych wojskowych
i cywilnych, zorganizowanym przez Zgromadzenie, przy ul. Wilczej 7, a po usunięciu z Warszawy, przez pewien okres, w przejściowo utworzonym szpitalu na Okęciu.

Po odzyskaniu niepodległości, gdy Zgromadzenie (SS. Franciszkanek od Cierpiących) odbudowało gmach i otworzyło Szkołę Pielęgniarstwa przy ul. Wilczej 9, pełniłam obowiązki dyrektorki tej szkoły w okresie od września 1947 r. do sierpnia 1949 r. Od tego roku do chwili obecnej pełniłam różne obowiązki administracyjne i wychowawcze w Zgromadzeniu.”

Opracowała: Ewa Szkiela

na podstawie materiałów archiwalnych Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących

 

s. Władysława Kuroczycka z uczennicami zjazd absolwentek zjazd absolwentek -

Na zdjęciu: pierwsza z lewej stoi- s. Maria Gwadzko (absolwentka)

Z kwiatami – s. Władysława Kuroczycka – dyrektorka

Za nią stoi (siwe włosy) s. Małgorzata Grajewska – instruktorka

Druga od prawej stoi w ostatnim rzędzie – s. Monika Rusak – absolwentka

Obok niej trzecia od prawej s. Celina Jóźwiak - absolwentka