ANNA ABGAROWICZ - SOKOŁOWSKA - WINIARSKA
DRUGA I CZWARTA PRZEWODNICZĄCA ZG PTP W LATACH 1961-1966, 1967-1969
Anna Abgarowicz urodziła się 13 sierpnia 1908 roku w Stanisławowie. Tam też ukończyła szkołę powszechną oraz cztery klasy gimnazjum. Dalszą naukę odbywała w seminarium nauczycielskim w Kołomyi, które ukończyła w 1929 roku.
Naukę w Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa przy ul. Koszykowej 78 rozpoczęła jesienią 1930, kurs XIX. Upragniony dyplom pielęgniarki otrzymała 31 stycznia 1933 roku. Dyrektorką szkoły była w tym czasie Pani Zofia Szlenkierówna a wicedyrektorką Wanda Lankajtes.
Pracę podjęła bezpośrednio po ukończeniu szkoły w Ośrodku Zdrowia w Pustelniku pod Warszawą, gdzie objęła stanowisko pielęgniarki społecznej. Praca w Ośrodku polegała na przygotowaniu chorych do badań, wykonywaniu zleceń lekarskich, opatrunków, asystowaniu przy zabiegach okulistycznych oraz na prowadzeniu rejestracji. W okresie tym była jedyną pielęgniarką w Ośrodku, równocześnie prowadziła poradnię dziecięcą, wykazując się talentem organizacyjnym i bardzo dobrymi efektami pracy z rodzinami podopiecznych. Obowiązki te pełniła do 30 września 1937 roku.
Była bardzo zaangażowana w życie swojego środowiska zawodowego. Po ukończeniu szkoły wstąpiła do Koła Absolwentek WSP i do Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych, w których działalności uczestniczyła bardzo aktywnie.
Maria Babicka Zachertowa, kierownik Referatu Pielęgniarstwa Departamentu Służby Zdrowia w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, zaproponowała Annie Abgarowicz stanowisko inspektora pielęgniarstwa wojewódzkiego w Stanisławowie. Przed podjęciem nowych obowiązków przeszła przeszkolenie u Pani Klementyny Zofii Martynkowskiej - Ryllman w zakresie organizacji pracy pielęgniarek w szpitalach i ośrodkach zdrowia oraz prowadzenia kursów przygotowujących do egzaminu państwowego. Do jej obowiązków należało również: obsadzanie stanowisk pielęgniarskich, nadzór nad pracą Ośrodków Zdrowia i nad szpitalami.
W kwietniu 1939 roku Pani Anna wyszła za mąż za Kazimierza Sokołowskiego, zamieszkała w Pustelniku i rozpoczęła pracę w charakterze instruktorki pielęgniarstwa na powiat warszawski. Miejscem pracy był Powiatowy Wydział Zdrowia przy Starostwie Powiatowym Warszawskim przy ul. 6-go sierpnia.
Z chwilą wybuchu wojny w 1939 roku zakres i charakter pracy zmieniły się. Anna Abgarowicz – Sokołowska zajęła się organizowaniem zaopatrzenie dla placówek medycznych w środki czystości, dezynfekcyjne, bieliznę, sprzęt medyczny i gospodarczy. W 1942 roku wstąpiła do AK. Należała do "piątki konspiracyjnej" prowadziła kursy sanitarne z zakresu pierwszej pomocy i przewoziła prasę podziemną.
7 września 1944 roku została wywieziona do obozu w Pruszkowie. Dzięki koleżance, Nonnie Łyżwańskiej nie została przewieziona do Niemiec na roboty, znalazła się w okolicach Radomia gdzie przebywała do końca 1944 roku. Dotarła do Włoch pod Warszawą gdzie podjęła pracę w Wydziale Zdrowia Powiatu Warszawskiego – organizowała pomoc dla ludności, urządzała placówki zdrowia.
W 1946 roku przeszła na stanowisko wojewódzkiej instruktorki pielęgniarstwa w województwie warszawskim z siedzibą w Pruszkowie, ewidencjonowała placówki służby zdrowia i zatrudniony tam personel. Organizowała odprawy z powiatowymi instruktorkami pielęgniarstwa, kursy przygotowujące do egzaminu państwowego pielęgniarskiego, półroczne kursy asystentek pielęgniarstwa .
W latach 1946-1947 studiowała w Akademii Nauk Politycznych na Wydziale Socjologii. W 1948 r. ukończyła trzymiesięczny kurs dla instruktorek pielęgniarstwa organizowany przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.
W 1951 roku rozpoczęła pracę w Wojewódzkiej Przychodni Przeciwgruźliczej. Organizowała i nadzorowała placówki takie jak: sanatoria, oddziały szpitalne, poradnie przeciwgruźlicze. Na tym stanowisku pracowała do 31 grudnia 1969 r. Z dniem 1 stycznia 1970 roku przeszła na emeryturę.
Z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim związana była od początku jego istnienia. Była członkiem Głównego Komitetu Organizacyjnego Towarzystwa. Od 1959 roku pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Wojewódzkiego Oddziału PTP w Warszawie, już w 1961 roku, na II Zjeździe Krajowym PTP, została wybrana przewodniczącą Zarządu Głównego. Podczas jej kadencji w 1961 roku powstała Komisja Historyczna, w kolejnym roku powołano Komisję Propagandy, Komisję Technizacji i Organizacji Pracy. Wydano kartkę pocztową z godłem PTP i stemplem okolicznościowym.
W 1962 roku przedstawiciel ZG PTP wszedł w skład Rady Centralnego Ośrodka Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych – co umożliwiło ścisłą współpracę.
Po trzecim Zjeździe Krajowym została wybrana wiceprzewodniczącą, a w listopadzie 1967 roku Plenum ZG powierzyło Annie Sokołowskiej ponownie funkcję przewodniczącej, którą pełniła do listopada 1969 roku.
Zmarła 4.10.1998 r w Warszawie, pochowana na Powązkach 8.10.1998 r.
Opracowała na podstawie dokumentów CAPP
Dorota Jacyna
Dokumenty Anny Sokołowskiej-Winiarskiej |
Anna Sokołowska przewodniczy delegacji ZG PTP podczas Kongresu ICN Frankfurt 1965 |